Ukraina chce uniezależnienia energetycznego od Rosji. Kupiła węgiel z USA.

Ukraina chce uniezależnienia energetycznego od Rosji. Kupiła węgiel z USA.

Oferowany przez Amerykę węgiel jest droższy niż ten oferowany przez Rosję czy RPA.     Fot.: Peabody Energy, Inc/ 4.0 International/Wikimedia Commons Oferowany przez Amerykę węgiel jest droższy niż ten oferowany przez Rosję czy RPA. Fot.: Peabody Energy, Inc/ 4.0 International/Wikimedia Commons Odkąd Donbas wpadł w ręce Rosji, Ukraina nie ma dostępu do taniego węgla z tamtego regionu. Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL szacuje, że rezerwy jakie znajdują się pod ziemią na wschodnich rubieżach Ukrainy, zaspokoiłyby zapotrzebowanie kraju na najbliższe 100 lat. Jednak z powodu dążeń separatystycznych na tych terenach, kraj został zmuszony nabywać węgiel za granicą.

Na początku roku Ukraina zakupiła 145,1 tys. ton węgla z RPA oraz 118,9 tys. ton z Polski. Teraz jednak nasz wschodni sąsiad związał się umową ze Stanami Zjednoczonymi. Podobno w grę wchodzi zakup nawet 2 mln ton czarnego złota zza oceanu. Węgiel jaki oferuje Ameryka, jest droższy niż węgiel z RPA, Gruzji, czy Rosji. Ukraina jednak wydaje się być gotowa zapłacić więcej, by tylko osłabić Rosję.

Ukraina chce uniezależnić się od pomocy ze strony Rosji, dlatego zrezygnowała z zakupów węgla z tego kraju. Także USA ma na celu osłabienie wpływów Rosji i jej monopol na zasoby naturalne. Chodzi tutaj nie tylko o węgiel dla Ukrainy, ale i o gaz ziemny, który ma być sprzedawany Polsce. Rosja w porozumieniu z Niemcami buduje gazociąg Nord Sream 2. Istnieje obawa, że ciągnięty dnem Morza Bałtyckiego gaz zmieni układ sił w Europie. Sprzedaż gazu Polsce ma być dla Rosji pstryczkiem w nos i próbą zahamowania zapędów wschodniego mocarstwa. Także ukraińscy politycy wierzą, że kupowanie węgla od Ameryki, pomoże rozwiązać kwestię bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie.

Wielka Księga Patriotów Polskich

Wielka Księga Patriotów Polskich

Andrzej Nowak, Piotr Biliński, Stefan Ciara, Bożena Czwojdrak, Krzysztof Ożóg

Takiej publikacji w dziejach polskiej książki jeszcze nigdy nie było! Sam pomysł imponuje rozmachem: ukazać sylwetki największych Polaków na przestrzeni ponad tysiąca lat, od czasów Chrztu Polski w 966 r.

 

Stany Zjednoczone oraz przedstawiciele firmy wydobywczej XCoal z Pensylwanii, są już gotowe na pierwszą dostawę węgla na teren Ukrainy. Czarne złoto trafić ma do głównego, państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Centrenergo. Sekretarz stanu USA Rick Perry ma nadzieję, że w przyszłości zasoby naturalne ze Stanów Zjednoczonych będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego dla wielu sojuszników. „Departament i administracja oczekują, że w przyszłości będą wysyłać sojusznikom takim jak Ukraina, jeszcze większych ilości zasobów naturalnych, a tym samym promować własne bezpieczeństwo energetyczne poprzez różnorodność dostaw i źródeł”.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 roku, eksport węgla ze Stanów Zjednoczonych, do różnych części świata, wyniósł około 37 milionów ton. Jest to o 60 procent więcej niż w roku ubiegłym. Dla Stanów Zjednoczonych żywi to nadzieję, na rozkwit kopalni, które zostały zamknięte w 2015 roku. Z powodu przepisów dotyczących ochrony środowiska, produkcja węgla w Ameryce spadła o ponad 177 milionów ton, równocześnie zlikwidowano ponad 36 000 miejsc pracy.

Możliwe jest jednak, że zapotrzebowanie Ukrainy na węgiel z roku na rok będzie się zmniejszać. Już teraz energia jądrowa stanowi, około połowy wytwarzanej w kraju energii. Węgiel zaś stanowi 40%. Zgodnie z planami, do 2035 roku Ukraina chce oprzeć swoją energię przede wszystkim na energetyce jądrowej i elektrowniach wodnych. Elektrownie cieplne mają mieć coraz mniejszy udział w pozyskiwaniu energii.


Źródło: upi.com, własne, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.