Sankcje zaczynają działać! Poważane załamanie na rosyjskiej giełdzie.

Sankcje zaczynają działać! Poważane załamanie na rosyjskiej giełdzie.

 

Oleg Depariska. Źródło: Wikipedia Oleg Depariska. Źródło: Wikipedia  

Prawie o połowę spadła wartość akcji rosyjskiego giganta aluminium Rusal na chińskiej giełdzie w Hongkongu, zaś w Londynie zanotowano spadek akcji firmy EN+ produkującej aluminium dla hydroenergetyki. Firma jest kontrolowana przez Olega Depariskę.

Główny indeks udziału Rosji spadł w poniedziałek w wyniku nałożonych sankcji o 11 %.

Kryzys jest spowodowany sankcjami nałożonymi przez Zachód na Rosję po otruciu byłego szpiega Siergieja Skripala w Salisbury. Sytuacja kryzysowa dotyczy siedmiu oligarchów oraz 12 spółek, których są właścicielami lub które kontrolują, a także 17 wyższych rosyjskich urzędników państwowych.

Kreml oczywiście zakwestionował słuszność sankcji. Rzecznik Dmitrij Pieskow oświadczył, że „to skandaliczne przedsięwzięcie, bezprawne i łamiące normy. Konieczna będzie wnikliwa analiza. Rząd rosyjski robił wszystko, co tylko możliwe, aby zminimalizować negatywne dla Rosjan konsekwencje amerykańskich działań”.

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Janusz Szewczak

Niezłomny wojownik o polski Skarb Narodowy, o dynamiczny rozwój gospodarczy Polski oraz uczciwe zasady funkcjonowania banków, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS, a zarazem wybitny publicysta ekonomiczny - Janusz Szewczak - napisał książkę, która wstrząśnie wieloma Czytelnikami. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak niewielu ludzi trzyma świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje.Tak czy inaczej wartość moskiewskiej giełdy spadła w poniedziałek o ponad 11 %, a wartość rubla spadła o 2 % w porównaniu do amerykańskiego dolara, ponieważ inwestorzy obawiają się skutków amerykańskich sankcji na rosyjską walutę. Akcje rosyjskiego producenta stali Evraz odnotowały według indeksu akcji spółek notowanych na londyńskiej giełdzie (FTSE), największy spadek sięgający aż o 18 %.

„Amerykańska lista Rosjan objętych sankcjami może nie być jeszcze ostateczna. Myślę, że będzie jeszcze więcej sankcji, dlatego inwestorzy powinni się zastanowić, czy warto się obecnie angażować w rosyjskie firmy,” powiedział analityk firmy SP Angel, John Meyer. Warto zwrócić uwagę na to, że amerykańscy inwestorzy muszą sprzedać swoje akcje m. in. w Rusal i En + do 7 maja br.

Waszyngton wyjaśnił, że ostatnie sankcje nałożył na Rosjan z powodu rosyjskiej aktywności na Ukrainie, wsparcia przez Rosję w wojnie domowej prezydenta Baszara al-Assada, a także z powodu podważenia przez Rosjan zachodnich demokracji. Ameryka wyrzuciła także dziesiątki rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na zatrucie w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega.

Źródło: BBC

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.