Po wymianie osób ze starego układu wartość spółek giełdowych Skarbu Państwa tak wysoko jak nigdy.

Spółki państwowe stają się najlepszą inwestycją giełdową na polskim rynku.  Fot.: Rafael Matsunaga/ Wikimedia Commons Spółki państwowe stają się najlepszą inwestycją giełdową na polskim rynku. Fot.: Rafael Matsunaga/ Wikimedia Commons Od czasów wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów państwowe spółki giełdowe przeżywają swoje odrodzenie. Niektóre z nich już pobiły rekordy w zarabianiu pieniędzy. Portal money.pl skonstruował specjalny indeks (WIG PiS), aby sprawdzić jak poradziły sobie spółki pod kierownictwem menadżerów zaproponowanych przez PiS. Okazuje się, że WIG PiS, w którego skład weszło 20 największych spółek, był w ostatnich latach najlepszą inwestycją giełdową.

Początkowo zmiany proponowane przez partię rządzącą spotkały się z obawami, inwestorzy nie kupowali akcji ponieważ nie wiedzieli, czy nowa ekipa menadżerów da sobie radę z kierowaniem tak dużych organizmów gospodarczych.

Jednak wkrótce okazało się, że wartości spółek pną w górę. Z najwyższym zyskiem kwartalnym w całej historii swojego istnienia wypadł Tauron. Za nim uplasowały się PKN Orlen, PGNiG oraz JSW. Wartość giełdowa firm państwowych od 26 października 2015 r. do 31 maja 2017 r. zwiększyła się o 36 mld zł, tj. z 232 mld zł do 268 mld zł.

Repolonizacja Polski

Repolonizacja Polski

Adam Bujak, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Jerzy Kruszelnicki, Krzysztof Masłoń

Czy można repolonizować Polskę? Cały kraj? Otóż można i trzeba, gdyż niemal cały majątek narodowy został wysprzedany (za grosze!), bo rządzący jeszcze niedawno politycy systematycznie i całkowicie podporządkowywali nasze życie gospodarcze, kulturalne czy medialne wymogom zagranicznych hegemonów.

 

Od 26 października 2015, a wiec od dnia po wyborach, roboczy indeks WIG PiS zyskał 17,8 %. W 2017 roku indeks ten zyskał 20,4% wzrostu. Przewagę WIG PiS najlepiej widać, biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy. Od 1 czerwca 2016 do 1 czerwca 2017, w tym czasie zysk wyniósł aż 45,8 %, dla porównania WIG 20 za ten samo okres to 29,4%.

Powodów polepszenia się notowań akcji spółek państwowy jest wiele. Firmy paliwowe otrzymały wsparcie rządu, który uderzył w oszukujących na podatku VAT importerów paliw. Wzrósł popyt na stal, co poprawiło notowania węgla koksującego. Wrosły notowania miedzi, a także skończyła się modernizacja Elektrowni w Bełchatowie. Korzystny wpływ miała też wymiana menadżerów, którzy jak widać dobrze radzą sobie z powierzonymi zadaniami.

Na dzień dzisiejszy wartość rynkowa spółek, w których udział ma państwo to 42% całej giełdy. Wkrótce może to być nawet 48%, gdyż bank Pekao przejmowany jest przez PZU, a elektrociepłownia Kongregacja z rąk francuskich przejdzie w ręce polskiego PGE.

 

Źródło: Money.pl, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.