Oto lista najdroższych miasta świata! W rankingu znalazło się też jedno polskie miasto.

Oto lista najdroższych miasta świata! W rankingu znalazło się też jedno polskie miasto.

Zürich. / Źródło zdjęcia: Pexels Zürich. / Źródło zdjęcia: Pexels

Jak podaje ranking przeprowadzony przez szwajcarski bank UBS, najdroższym miastem na świecie pozostaje Zurych w Szwajcarii, a następnie kolejno: szwajcarska Genewa, Oslo (stolica Norwegii), Kopenhaga (stolica Danii) oraz amerykański Nowy Jork.


Instytucja finansowa oceniła cenę 128 towarów oraz usług każdego z miast i na postawie tych danych sporządziła ranking. Jednym z kryteriów była przykładowa średnia cena iPhona.

Przyglądając się danym widać, że Zurych rzeczywiście jest bardzo drogim miastem. Z raportu wynika, że trzyosobowa rodzina w tym mieście miesięcznie wydaje 630 dolarów (2300 PLN) na samą żywność. Natomiast miesięcznie na koszty związane z mieszkaniem w Genewie mieszkańcy wydają 2340 dolarów, czyli ok. 8600 PLN.

Jak się okazuje, niemieckich miast brakuje w czołówce: Monachium zajął dopiero 23. miejsce w rankingu, Frankfurt nad Menem 27., natomiast Berlin zajął „zaledwie” 30. miejsce.

Warszawa uplasowała się w tym roku na 63. miejscu i tym samym jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu. Z miast naszego rejonu wyprzedzają stolicę Polski przykładowo Bratysława (44.), Praga (50.), Wilno (57.) czy Ryga (58.), a tuż za Warszawą plasuje się Budapeszt (64.).

Natomiast pierwszą dziesiątkę zamykają – oprócz wymienionych już wyżej miast – 6. miejsce – Tokio, 7.  – Mediolan, Londyn – 8., Chicago – 9., a Helsinki – 10.


Źródło: ZDF, BTPolska. Euro-miasta

Polska. Euro-miasta

Michał Klag, Wacław Klag

Trójjęzyczny album (teksty po polsku, angielsku i niemiecku) ukazujący Polskę poprzez wizerunki pięciu miast, z którymi wiążą się mistrzostwa Europy: Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, a także Krakowa. W tym ostatnim nie były rozgrywane mecze podczas mistrzostw, ale do końca pozostawał on miastem rezerwowym.


 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.