Czesi nie przyjmą euro: "To nie w naszym interesie narodowym".

Czesi nie przyjmą euro: "To nie w naszym interesie narodowym".

Wiedeń, 13 lutego 2015, ówczesny pierwszy wicepremier i minister finansów Czech, Andrej Babiš (obecny premier Republiki Czeskiej) i ówczesny minister spraw zagranicznych Austrii, Sebastian Kurz (obecnie kanclerz Austrii). / Źródło: Flickr Wiedeń, 13 lutego 2015, ówczesny pierwszy wicepremier i minister finansów Czech, Andrej Babiš (obecny premier Republiki Czeskiej) i ówczesny minister spraw zagranicznych Austrii, Sebastian Kurz (obecnie kanclerz Austrii). / Źródło: Flickr

Do tej pory 19 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej przystąpiło i obecnie należy do strefy euro. Czesi nie mają euro i najprawdopodobniej to się nie zmieni, bowiem, nie w ich interesie narodowym leży, aby zrezygnować z ich rodzimej waluty – czeskich koron. "To nie w naszym interesie narodowym", powiedział premier Republiki Czeskiej, Andrei Babis na temat decyzji rządu odnośnie przystąpienia do strefy euro. Według niego jest to słuszna decyzja m. in. dlatego, ponieważ państwo, które dysponuje własną walutą, nie martwi się wahaniem kursów walut, co chroni przed kryzysem gospodarczym, nieuchronnym przy wspólnej walucie krajów Unii Europejskiej. „Może jest to w interesie mojej dawny firmy, ale obecnie, będąc politykiem, zależy mi przede wszystkim na interesach mojego kraju, a nie na wspieraniu dawnych firm”, powiedział premier.

Według badań Polacy na wzór swoich sąsiadów Czechów, również chcą pozostać przy swojej walucie, co m.in. zwiększa wiarygodność makroekonomiczną Polski na arenie międzynarodowej, sprawia, że Polska może prowadzić niezależną politykę monetarną, chroni również przed presją na wzrost cen (czyli chroni przed tzw. zaokrągleniem cen „w górę”). Mając złotego, ceny produktów i usług są niższe, niż, gdybyśmy mieli euro. Ponadto przy złotym jest łatwiej spłacać odsetki. Polska waluta zapewnia naszej ojczyźnie względne bezpieczeństwo, a przecież nie chcielibyśmy podzielić losu Grecji…

Źródło: Die Presse, BT

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.