Hiszpański senator chce zakazać udziału służb mundurowych w procesjach religijnych w swoim kraju.

Hiszpański senator chce zakazać udziału służb mundurowych w procesjach religijnych w swoim kraju.

Źrółdo: pxhere.com Źrółdo: pxhere.com

 

Senator z ramienia walenckiej Koalicji Compromís (Ugoda), Carles Multel, zwrócił się do rządu socjalistycznego premiera Pedro Sancheza z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie uczestnictwa w procesjach religijnych funkcjonariuszy wojska, policji i Gwardii Cywilnej, czyli, innymi słowy, położenie kresu tej tradycji na terenie Hiszpanii. „Zarówno wojskowi, jak i policjanci czy członkowie Guardia Civil są funkcjonariuszami państwowymi i podstawą ich działań powinna być bezstronność”. (…) “Przywołuje się konstytucję, kiedy to wygodne, ale zdaje się, że się zapomina o tym, że bezwyznaniowość państwa to konstytucyjny nakaz kluczowy dla zagwarantowania demokracji”.

            Kwestię tę senator Multel poruszał jeszcze w kontaktach z rządem poprzednika Sancheza, Mariano Rajoya; otrzymał wówczas odpowiedź powołującą się na prawne unormowanie wspomnianej praktyki, jak również przysługujące funkcjonariuszom prawo do wolności religijnej, którego przejawem jest dobrowolne uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniach. Nie ukrywa, że liczy na całkowicie odmienne stanowisko obecnego rządu: „Partia Ludowa [z której wywodził się Rajoy – AM] już pokazała, że utrzyma te same kryteria odnośnie do uczestnictwa w tych aktach czy uroczystościach o charakterze religijnym z tradycyjnym udziałem wojska, co nas nie zdziwiło z racji ich konserwatyzmu i zakorzenienia w myśleniu dyktatury wojskowej. Teraz rząd Sancheza ma okazję, aby zmienić kryteria [prawne] i zakazać udziału żołnierzy, policji czy Gwardii Cywilnej w tych aktach”. Jak dodaje, „Zakłada się, że jako urzędnicy państwowi mamy czuwać nad przestrzeganiem praw, ale także egzekwować je i być konsekwentni, gdy chodzi o zasady konstytucyjne”.

Źródło: Actuall, AM

Pielgrzymki światowe. Kronika papieskich podróży zagranicznych

Pielgrzymki światowe. Kronika papieskich podróży zagranicznych

Jan Paweł II, Adam Bujak, Arturo Mari

Niestrudzone pielgrzymowanie... Od wsi do wsi, od miasta do miasta, od kraju do kraju. Z kontynentu na kontynent. Setki tysięcy kilometrów w przeróżnych samolotach i samochodach. W upale i w śniegu. Jan Paweł II był wszędzie - wszędzie z Ewangelią w ręku i słowem Bożym na ustach. Niezmordowany pocieszyciel. A gdy trzeba było, to i napomniał surowo.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.