TIME zarzucił Polakom współudział w mordowaniu Żydów. Celna riposta polskiego czytelnika!

TIME zarzucił Polakom współudział w mordowaniu Żydów. Celna riposta polskiego czytelnika!

 Dwoje Żydów przechodzi przez zasieki z drutów kolczastych w getcie. Fot.: NAC Dwoje Żydów przechodzi przez zasieki z drutów kolczastych w getcie. Fot.: NAC
Amerykański tygodnik „TIME” zamieścił na swych łamach krytyczny tekst odnoszący się do nowelizacji ustawy o IPN. Treść tego artykułu, kłamliwa i całkiem nie do przyjęcia, zmusiła do riposty polskiego czytelnika, Jarosława Angermana. Napisał wiadomość i prosi o wsparcie polskich internautów.

Na wstępie artykułu w „TIME”, dziennikarka tygodnika Tara John podaje do wiadomości informację, że 26 stycznia polski rząd uchwalił poprawkę do ustawy, mającą przeciwdziałać obwinianiu Polski i Polaków o nazistowskie bestialstwo popełnione w czasie drugiej wojny światowej na polskiej ziemi. Dalej autorka podaje informację o wysokości kary za przekroczenia związane z fałszowaniem historii i używania określenia „ polskie obozy zagłady” i akapit ten kończy informacją iż, „Ustawa zatwierdzona 26 stycznia 2018 r. w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, została przyjęta przez izraelskich polityków z potępieniem i jest odbierana jako forma zanegowania Holokaustu.”

Następny akapit jest zatytułowany „Historia” i powiela znane kłamstwa historyczne wobec narodu polskiego:

„Co najmniej 3 miliony polskich Żydów zostało zamordowanych podczas drugiej wojny światowej i Polacy mieli w tym współudział. Naziści rekrutowali miejscowych kolaborantów do pomocy przy obławach na Żydów i kierowania ich do obozów koncentracyjnych”.

W końcu dowiadujemy się od p. Tary John, że „ustawa [o IPN] pochodzi od prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, której zarzuca się tendencje daleko nacjonalistyczne. Krytycy twierdzą, że ustawa będzie ograniczać badania i dyskusję nad Holokaustem. Partia rządząca zaprzecza, że ustawa ma na celu ograniczanie wypowiedzi i przekłamywanie historii”.

"Auschwitz. Rezydencja śmierci" Dwa egzemplarze w cenie 99 zł

"Auschwitz. Rezydencja śmierci" Dwa egzemplarze w cenie 99 zł

 

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Sprawę znalazł czytelnik naszego miesięcznika „Wpis”, Jarosław Angerman, który mocno się oburzył tą obelgą wymierzoną w naród polski. Skontaktował się z dziennikarką odpowiedzialną za artykuł w „TIME” i tak jej odpisał:

“Czy Polska na nowo pisze historię II Wojny Światowej? Otóż Polska nie, ale ktoś inny to robi i niestety z korzystnym dla siebie efektem. Trzeba jasno powiedzieć – Polska nie jest Francją, nie współpracowała nigdy z nazistami. Żydzi byli zamykani przez niemieckich nazistów w gettach, czyli zamkniętych dzielnicach w niektórych okupowanych miastach polskich, gdzie Judenrat był zmuszany przez Niemców do wydawania swoich sąsiadów czy przyjaciół. To było zdradzieckie, ale skuteczne.

W każdym kraju były wyjątki w postaci ludzi, którzy mogliby współpracować nawet z diabłem, ale ci nieliczni, którzy w Polsce kolaborowali z nazistami, byli odtrącani przez społeczeństwo i karani, nawet egzekucją, przez polski ruch oporu, nazywany Armią Krajową!”

Poniżej załączamy również tę wiadomość w języki angielskim, gdyż tak właśnie została wysłana do p. Tary John, dziennikarki odpowiedzialnej za artykuł w TIME. Jej adres mailowy to tara.john@time.com, gdyby ktoś chciał wesprzeć naszego czytelnika, Jarosława Angermana, i wysłać tę samą wiadomość:

 "Is Poland rewriting its WWII history? No, Poland is not, but someone else is trying to do so and unfortunately they are doing it with success. You should keep in mind that Poland is not France and therefore hasn’t been collaborating with the Nazi government. Jews were locked by German Nazis in ghettos – closed districts in many cities of occupied Poland – where the Judenrat  has been forced by the Germans to turn in neighbors and friends. It was treacherous, but it worked.

As in any country there were exceptions; people who could collaborate with the devil himself, but those very few Poles who collaborated with the Germans were rejected by the Polish community and punished (even executed) by the polish resistance called Home Army (Armia Krajowa)."

 

 

 

Komentarze (32)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Piast Kołodziej

  Ile tak naprawdę mogło zginąć tzw. Polskich żydów…"Drugi Powszechny Spis Ludności – przeprowadzony przez państwo Polskie 9 grudnia 1931 roku. Według spisu, populacja Polski wynosiła 32 108 000, z czego 21 835 000 to osoby polskojęzyczne, a reszta - użytkownicy języków mniejszości narodowych (spis nie uwzględniał pytania o narodowość)". Język żydowski zadeklarowało 2.489.034 (7,80%), język hebrajski 243.539 (0.76%). Można zatem przyjąć, że w roku 1931 zamieszkiwało Polskę ok. 3 100 000 żydów. Masowa emigracja żydów z Polski między 1931 - 1939 (głównie do USA, jedynie młodzi doPalestyny) spowodowała spadek ich liczebności co najmniej o 20% i musiała mieć decydujący wpływ na liczbę urodzeń, ponieważ to młody i płodny segment społeczeństwa zawsze pierwszy decyduje się na emigrację. W Polsce przed 1 września 1939 mogło mieszkać ok 2 600 000 żydów… z tego 1,8 mln na Kresach (sowiecka strefa okupacyjna) i 900.000 w tzw. Generalnej Guberni (GG). Z tych 0.9 mln w GG do 1941 roku do sowietów czmychnęło ok. 300.000 żydów z rodzinami (głównie komuniści). Kolejne 200.000 żydów zostało po aryjskiej (po Polskiej) stronie… więc we wszystkich gettach na terenie GG zgromadzono około 400.000 żydów (do których żydzi wchodzili dobrowolnie, a nawet zachęcani byli przez swoich rabinów). W gettach do 1942 roku zginęła połowa żydów (przeważnie dzieci i starsi) z powodu głodu, chorób i zimna…więc do wszystkich obozów KL w Polsce mogło trafić jedynie 200.000 żydów…jeżeli 50-100.000 żydów przeżyło obozy, to z „prostej matematyki” wychodzi, że we wszystkich Niemieckich obozach w Polsce zginęło niewiele ponad 100.000 żydów…a na Kresach w latach 1941-1942 niemczochy zamordowali z 1 mln żydów (a może i mniej), bo przynajmniej połowa czmychnęła na wschód przed frontem…więc z „prostej matematyki” wychodzi, że w tzw. holokauście "zginęło" ok. 1,2 mln Polskich żydów, czyli najwyżej 40 % przedwojennej populacji…"graficznie": ok. 0,9 mln żydów (na Kresach ) niemczochy z u-kraińcami, Białorusinami i Litwinami po prostu zastrzelili ich i do dołów...następne 200.000 zmarło zwyczajnie w gettach (przy kompletnej obojętności tych żydów, którzy żyli)...no i we wszystkich obozach (KL) mogło ich zginąć jedynie ok. 100.000...bo więcej ich w Generalnej Guberni (Polsce) nie było...i raczej z wycieńczenia przy pracy (którą musieli wykonywać)...niż w jakiś okrutny sposób jak, to rozgłaszają...

 • jacek

  Wysłałem coś takiego: "Dear Tara I have proposition about Polish-Jewish conflict: You, Jewish – stop to talk the lies about Poland and Polish people. We, the Polish people – we will stop to talk the truth about the bestiality of Jewish against other Jewish people during German occupation and against Poles after September 17th 1939 and then during communism occupation between 1944 and 1953. Is it ok for you?"

 • Rob Veggett

  Miro, home po angielsku też oznacza kraj i ojczyzna.

 • Krzysztof

  ...i bardzo dobrze ten pan napisał tej marnej "dziennikarzynie"... poza tym - niech USA nie gada bzdur i nie wypowiada się na tematy o których nie ma bladego pojęcia... coraz bardziej do "tego landu" mam negatywne nastawienie, po prostu NO COMMENT

 • Danuta

  Wysłałam.

 • Mezon

  Poproszę o link do artykułu.

 • Stefańska

  Izrael zawłaszczył sobie historię, to Państwo zbudowało sobie narrację, że jedynymi ofiarami byli oni, nawet jak umierali z rąk niemieckich to była to śmierć mistyczna, inni umierali inaczej-(gorzej ?)Polska NIGDY jako naród, Państwo (wtedy nie istniało, bo było okupowane przez Niemców i Rosjan, musiało istnieć jako Państwo Podziemne) nie kolaborowała jak inne nacje np. Francja, faszystowskie Włochy, Holandia Norwegia, część Ukrainy, Rumunia, Węgry itd..., a mimo to karała niegodziwych sprzedających Żydów. Długo by można na ten temat mówić,wątek osobisty moja matka i ojciec urodzeni w latach 1926 i 1927, chodzili do szkoły z Żydami i przyjaźnili się z nimi, jak ich spędzano do wagonów celem wywiezienia do obozów koncentracyjnych nie mogli mimo najszerszych checi im pomóc, bo sami by zajęli ich miejsce. Sami zostali poddani represją; matka wywieziona do Niemiec na przymusowe roboty , do dzisiaj nie otrzymała odszkodowania, ojciec w niewoli niemieckiej w Stalagu, a później w niewoli sowieckiej. Rozwiązaniem tak zwanej "Sprawy Żydowskiej" zajmowali się Niemcy: 20 stycznia 1942 na konferencji w Wannsee pod Berlinem Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) przedstawił plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", którego konsekwencją miała być eksterminacja 11 milionów europejskich Żydów. Odsyłam Panią redaktor do nauki prawdziwej historii opartej na faktach i dowodach,a nie pomówieniach !

 • Barbara Engel

  Dziękuję Panie Jarosławie. Barbara

 • wanda nowak

  HANBA. TAKIM DZIENNIKARZOM .WSTYD . ODEBRAC KONCESJE. NIECH PRZYJADA DI POLSKI I NAUCZA SIE HISTORII

 • Tata Misiek

  Jak sądzicie Pani Tary John pewnie podsluchiwała swoich sąsiadów jak donosili w Nowym Jorku na Żydów do ambasady niemieckiej.

 • Trigosia

  Babka ustawi filtr i wszystkie wiadomości beda lądowały w spamie. A szkoda

 • stanisław

  Bardzo słusznie i tak trzeba. To jest 100% prawda.

 • Jan Zelek

  Popieram i dziękuję Panu Jarosławowi Angermanowi. Z prawdą trzeba wyjść poza granice RP. Musi nastąpić totalny zmasowany ogólnoświatowy przekaz prawdy historycznej ze strony polskich władz. Należy odrzucić poprawność polityczną i delikatność w kontaktach z Izraelem.Spokojnie ale stanowczo domagać się prawdy i dowodzić swoich racji. Żydzi cały Świat oskarżają o antysemityzm rezerwując sobie wyłączność na holokaust. To ogólnoświatowa paranoja że wszyscy tłumaczą się z antysemityzmu. Nigdzie nie jest powiedziane że mamy obowiązek kochać Żydów bez względu na ich na ich stosunek do nas. Nie są narodem wybranym i uprzywilejowanym. Z powodu oskarżania wszystkich myślących inaczej o wrogość sami zamykają się w ogólnoświatowym getcie, a to może znowu ( przy ich bezczelności - przedsiębiorstwo holokaust) skończyć się dla nich tragicznie

 • sudi

  Wysłałem:)

 • gabi

  Wyłałam. Nie będą amerykańscy żydzi, którzy zostawili swoich na pastwę hitlerowcom pluć nam w twarz.

 • płk Kwiatkowski

  To nie Żydzi się oburzają to "cuchnace parchy". Zapomnieli jak sami prześladowali po wojnie w Izraelu ocalałych współbraci z "Holokaustu ".

 • Elizabeth Kawecki

  Bravo Jaroslaw Angerman!

 • Anna

  List ktory wyslalam: Dear journalist, In response to constant wrongful statements in multiple publications about "polish concentration camps" instead of German concentration camps polish government reacted with introduction of a new low which is supposed to prevent this kind of defamation. "Is Poland rewriting its WWII history? No, Poland is not, but someone else is trying to do so and unfortunately they are doing it with a success. You should keep in mind that Poland is country first attacked by Germany and the one which was never collaborating with Nazi Germany! not like France for example. Jews were locked by German Nazis in ghettos – closed districts in many cities of occupied Poland – where the Judenrat, Jewish local governing bodies have been forced by the Germans to turn in neighbors and friends. It was treacherous, but it worked. Read Adam Czerniakow (Jewish leader in Warsaw Getto) "Diaries from Warsaw Getto" for example. As in any country there were exceptions; Poles who collaborated with the Germans were doing it against the low, were rejected by the Polish community and punished (even executed) by the polish resistance called Home Army (Armia Krajowa)." Many Poles, usually all families or even villages were killed/burned by the Germans for helping Jews. Regards,

 • Miro

  'home' to po angielsku dom a nie kraj, w tym przypadku należałoby użyć zwrotu 'Homeland's Army' albo jeszcze ściślej 'Country's Army'

 • Sikora

  dzieki

 • Sylwia

  https://www.youtube.com/watch?v=z4EU-vLZDI0&app=desktop

 • radomiak

  https://youtu.be/F9bWSzFgVFA

 • Polka

  Brawo dla Pana z riposta! Bardzo mądrze i przemyślane W odpowiedzi

 • wla

  "Is Poland rewriting its WWII history? No, Poland is not, but someone else is trying to do so and unfortunately they are doing it with success. You should keep in mind that Poland is not France and therefore hasn’t been collaborating with the Nazi government. Jews were locked by German Nazis in ghettos – closed districts in many cities of occupied Poland – where the Judenrat has been forced by the Germans to turn in neighbors and friends. It was treacherous, but it worked. As in any country there were exceptions; people who could collaborate with the devil himself, but those very few Poles who collaborated with the Germans were rejected by the Polish community and punished (even executed) by the polish resistance called Home Army (Armia Krajowa)."

 • Gregor

  Szkoda ze nikt nie pomyślał o linku do tego artykułu.

 • K Marszałek

  Super reakcja, dziękuję za dbałość o dobre imię Polski.

 • OLA

  "Is Poland rewriting its WWII history? No, Poland is not, but someone else is trying to do so and unfortunately they are doing it with success. You should keep in mind that Poland is not France and therefore hasn’t been collaborating with the Nazi government. Jews were locked by German Nazis in ghettos – closed districts in many cities of occupied Poland – where the Judenrat has been forced by the Germans to turn in neighbors and friends. It was treacherous, but it worked. As in any country there were exceptions; people who could collaborate with the devil himself, but those very few Poles who collaborated with the Germans were rejected by the Polish community and punished (even executed) by the polish resistance called Home Army (Armia Krajowa)."

 • Liwia Chojak

  Trzeba naprawdę grzeszyć pychą, żeby uważać,że wśród ich nacji nie ma czy nie było żadnych złych ludzi.Co za społeczeństwo wyjątkowe,wszyscy bez skazy ...,a naszego bohatera Pileckiego już chcieli przerobić na Żyda, bo tak im pasowało.I kto tu zakłamuje historię bądź przerabia ją na swoją modłę!..My,Polacy nie ukrywamy,że zdarzali się u nas zdrajcy,powszechnie znienawidzeni przez społeczeństwo .Natomiast Żydzi idą w zaparte i kłamliwe twierdzą, że u nich zdrajców nie było! Co złego to nigdy nie oni!

 • Sla

  Z przyjemnością

 • Urszula Teresa Korzanowska

  Całe szczęście ,że żyją jeszcze ,fakt ,że już nieliczni ,świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń . Śpieszmy zatem z prostowaniem kłamstw . Temu właśnie ma służyć ta jakże potrzebna ustawa . Jeśli ktoś jest przeciwny jej uchwaleniu ,to albo ma coś do ukrycia ,albo wietrzy w blokowaniu jej interes . I to jest haniebne .

 • Józef kachny

  Is Poland rewriting its WWII history? No, Poland is not, but someone else is trying to do so and unfortunately they are doing it with success. You should keep in mind that Poland is not France and therefore hasn’t been collaborating with the Nazi government. Jews were locked by German Nazis in ghettos – closed districts in many cities of occupied Poland – where the Judenrat has been forced by the Germans to turn in neighbors and friends. It was treacherous, but it worked. As in any country there were exceptions; people who could collaborate with the devil himself, but those very few Poles who collaborated with the Germans were rejected by the Polish community and punished (even executed) by the polish resistance called Home Army (Armia Krajowa)."

 • Grażyna Piątkowska

  Szef polskiego rządu powiedział ,że Polska nie zgadza się na zrównywanie niemieckich sprawców zbrodni z Narodami Ofiar.Przypominam, że Polska w 1939 roku została zaatakowana z dwóch stron,tj przez Hitlerowskie Niemcy 1 września i 17 września przez Sowiecką Rosję. W wyniku licznej przewagi obu agresorów utworzono z terenów zachodnich Polski tzw Generalą Gubernię, w której obowiązywało prawo niemieckie. Zakładano obozy koncentracyjne aby wymordować niższych rasowo tzw podludzi umieszczając w obozach ,rozstrzeliwano złapanych przypadkowo na ulicach,wieszano za najlżejsze przewinienia.Rosja Sowiecka zesłała na Syberię około 1,5 miliona ludności cywilnej do ciężkiej niewolniczej pracy,gdzie masowo umierali z głodu,chorób i wycieńczenia tysiącami. Umierali na Syberii w łagrach sowieckich dzieci,matki,ojcowie byli zsyłani do kopalń w Magadanie. Zaledwie kilka tysięcy zdołało uwolnić się z Armią Andersa,która przedostała się przez Teheran i walczyła po stronie aliantów na wszystkich liniach,zwyciężali a tzw Zachód odwrócił się plecami do Polski.W Jałcie i Teheranie Roosvelt, Stalin i Churchil podzielili Europę na tzw strefy okupacyjne,gdzie przez kolejne 50 lat okupował nas ,,przyjaciel" ze wschodu,drenując polską gospodarkę,eksploatując ludzi,mordując niepokornych.Do obecnych czasów nie znamy wielu miejsc pochówku naszych bohaterów,którzy walczyli w obronie Polski jak żaden inny naród na świecie.

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.