Premier Morawiecki: Walka o prawdę historyczną jest jednym z naszych absolutnie najwyższych celów!

Premier Morawiecki: Walka o prawdę historyczną jest jednym z naszych absolutnie najwyższych celów!

Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia w Chełmie. Fot.: W. Kompała / KPRM Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia w Chełmie. Fot.: W. Kompała / KPRM

„Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale  będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii,” oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.

 

„Jest niezwykle ważne dla zachowania prawdy historycznej, by rozróżniać między tym, co naganne, a morderstwami, pogromami, które miały miejsce w innych krajach. Nie mówiąc już o Shoah, zaplanowanym wymordowaniu całego narodu. Między tymi dwoma wymiarami jest gigantyczna przepaść,” powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki przebywający z wizytą w województwie lubelskim, opowiadał mieszkańcom o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. Przypominał, że to właśnie polska władza tworzyła Żydom przywileje i dobrą przestrzeń do życia, a  Żydzi,  których wielu żyło m.in. w Chełmie, czuli się na polskich ziemiach szczęśliwi. Szef rządu podkreślał, że relacje polsko-żydowskie, które sięgają bardzo głęboko w przeszłość, naznaczyły całą polską historię i przypominał, że niejeden raz w naszej historii, polscy władcy korzystali z mądrości żydowskich współbraci.

„Po przyjęciu Żydów przez Władysława Hermana, suwerenna polska władza nigdy nie wypędzała Żydów, czyli nie robiła tego, co właściwie zrobiły suwerenne władze we wszystkich innych państwach europejskich. Wręcz przeciwnie – poprzez przywileje tworzyła dobrą przestrzeń do życia,  której Żydzi nie mieli w żadnym innym kraju ówczesnej Europy,” mówił szef polskiego rządu. Premier podkreślił, że później, wraz z upadkiem Rzeczpospolitej, zakończył się dobrobyt Żydów na terenie Polski. „W kolejnych stuleciach tę zależność między stałością instytucji polskich a kwestią antysemityzmu możemy odczytać bardzo wyraźnie,” mówił premier Morawiecki.

Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, relacje polsko-żydowskie na naszych ziemiach były czasami kręte, skomplikowane, ale zasadniczo różniące się od tych, jakie panowały w innych państwach.

„Mamy prawie tysiąc lat współpracy i życia na jednych ziemiach z Żydami. Taka współpraca nie miała żadnego odniesienia do innych krajów Europy czy świata. Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskiej,” podkreślał premier.

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

„Według mnie Polska jako naród i Polska jako państwo zasłużyła – jako jedyna – na drzewo Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jak można porównać teren okupowanej Polski, gdzie za pomoc Żydom karano śmiercią całe rodziny i wioski, do tego, gdzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami. Te dwie sytuacje są nieporównywalne,” kontynuował premier.

Szef rządu przypomniał, że w Polsce istniały największe represje za pomoc Żydom, a mimo tego właśnie w naszym kraju pomagało im najwięcej osób. Dodał, że bez Polski los Żydów byłby tragiczny i bardzo trudny.

Premier zaznaczył, że walka o prawdę historyczną leży we wspólnym interesie Polski i współczesnego Izraela i jest ważna ze względu na pamięć o jej ofiarach.

„Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale  będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii. Jest w naszym wspólnym interesie - dzisiejszego Izraela i Polski, społeczności żydowskich na całym świecie i w Polsce - walczyć o tę prawdę, by nasze współżycie mogło rozkwitnąć również w przyszłości,” oświadczył premier.

 

Źródło: kprm, as

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.