Dramatyczne zdjęcia z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Dramatyczne zdjęcia z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Książka "Auschwitz. Rezydenja Śmierci" to unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych. Fragmenty oryginalnych tekstów: wspomnienia i relacje więźniów, niemieckie dokumenty dotyczące masowej eksterminacji ludności z terenów okupowanych. 

"Człapiemy po rozmokłym, gliniastym gruncie pełni strachu i u kresu sił. Dochodzimy do naszych nowych grobów, jak to nazwaliśmy nasze nowe domy. Zanim doczłapaliśmy się do nowego miejsca, ledwo zaczerpnęliśmy powietrza, już kilku z nas oberwało pałkami po głowach. Już lała się krew z rozciętych głów lub okaleczonych twarzy. To jest pierwsze przywitanie nowo przybyłych. Wszyscy są oszołomieni i rozglądają się, dokąd to ich zaprowadzono. Zaraz informują nas, że oto mamy próbkę życia obozowego. Panuje tutaj żelazna dyscyplina. Tutaj znajdujemy się w obozie śmierci. Jest to martwa wyspa. Człowiek nie przybywa tutaj, aby żyć, lecz aby wcześniej czy później znaleźć swą śmierć. Tu nie ma miejsca dla życia. Jest to rezydencja śmierci..." - z odnalezionego po wyzwoleniu na terenie byłego obozu rękopisu więźnia, Żyda Załmena Gradowskiego

Komentarze (2)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Bogdan Warturek

    A ja, w obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, kładę swe ręce na Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej od Tuska, PO/PSL/SLD i Nowoczesnej, walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Nienawidzić też będę, do ostatnich dni moich sprzedawczyków i smalcowników z PO zasiadającymi w PE m.in Rózia tchuj won Kebabsztajn, Pizdera, Lujwandowski, Kurvadrycka i inne szmaty antypolskie! Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego rozkazom, jako naczelnego przywódcy, oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Mateuszowi Morawieckiemu, będę bezwzględnie posłuszny, i wspomagał będę, gdziekolwiek się znajdę i cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

  • Kazimierz Modzelewski

    Nastał czas aby ,, Honor ,Godność i miłość do Naszej Ojczyzny Najjaśniejszej Pani Co się Polską Zwie" Umiłowaną Naszą Ojczyznę co przez wieki krwawiła polską krwią patriotów co się nigdy nie pogodzili ze zniewoleniem Naszego Domu Polski. Jesteśmy Narodem Dumnym o bogatej historii nie pozwólmy aby inne narody kazali nam paść na kolana i powrócić do powtórnego zniewolenia . Panie Prezydencie co bronisz Naszą Ojczyznę proszę o podpisanie W/ nadmienionej ustawy. To Tadeusz Kościuszko jest przykładem dla nas Polaków Jak mamy,, Bronić Prawdy ,Honoru Naszego i Naszej Pani Polski .Nastał czas emitowania światła Prawdy historycznej .Mamy Wspaniały Rząd ,Premiera który idzie drogą prawdy ku pokoju zjednoczenia wszystkich narodów które cenią swoją Narodowość i niezależność . to droga Prawdy prowadząca do przyjaźni i zacieśnienia stosunków międzynarodowych . Być polskim Patriotą to zaszczyt. Dziękuję z góry o podpis i reprezentowanie Naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej . Z Poważaniem Kazimierz Modzelewski

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.